Logo
..: WWW statistika :..
Celkový Počet: 202629
Tento měsíc: 206
Dnes: 1
Úvod
Teorie
Základy
Aerodynamika
Výběr profilu
Databáze profilů
Délka tětivy
Zjednodušení
Natáčení, regulace
Praxe
Postup výpočtu
Ostatní
Anemometer
Literatura
Odkazy
Galerie obrázků


Kniha návštěv
Verze pro tisk

Anemometer

Anemometer je zařízení na měření rychlosti větru. Toto zařízení by si měl pořídit každý kdo chce stavět větrnou elektrárnu. Větrná elektrárna se navrhuje na určitou rychlost větru, takže je dobré vědět kolik tak vetšinou na daném místě fouká.

Ping Pong

Úhel [st] 051015202530 35404550556065
Rychlost [m/s] 02.63.74.55.35.96.6 7.38.08.79.510.411.512.8
Začneme tím nejjednodužším. Takže máme nějakou desku na které ocejchujeme úhel podle tabulku. Na vlasec zavěsíme průměrný ping-pongový míček. A anemometer je hotov (ta jednoduchost Vás musí donutit k slzám).

Cyklocomputer

Tento druh využívá měřící techniku která je zabudována v cyklocomputeru. Rotační myskový kříž je připevněn na magnet a pod timto magnetem je čidlo, které je kabelem spojeno s cyklocomputerem. Magnet rotuje nad čidlem a to se spíná s frekvencí podle otáček kříže. Cyklocomputer tyto pulzy načítá a zobrazuje po přepočtu rychlost. Jediný problém je nastavit správný poloměr kola, tak aby měřák ukazoval hodnoty v jednotkách rychlosti větru. Toto cejchování můžete provést buď pomocí jiného měřáku nebo pomocí automobilu podle tachometru za bezvětrného dne.

Anemometr 3000

Já osobně používám k měření tento anemometer, zakoupený za 765 Kč.

Logovací zařízení

Před instalací větrné elektrárny může být dobré si zjistit dlouhodobější větrné charakteristiky. Je tedy výhodné namontovat zařízení které měří rychlost větru stále.
Například lze v kutilskych podmínkách sestrojit toto:
Na prvním obrázku je hlavní část měřícího zařízení. 1 je plechový rotor, na něm je zajímavé to, že na jedné z misek (na kterou ukazuje šipka) je vytvořena ploška, která slouží k měření směru větru. Pokud se tato ploška pohybuje proti směru větru tak zpomaluje otáčky rotoru a pokud se pohybuje po směru větru tak zrychluje otáčky. 2 je měřící světelná brána. 3 je měřící kolečko které je pevně spojeno s rotorem. Na kolečku jsou zářezy které se otáčejí a přerušují paprsek světelné brány. Zářezy jsou od sebe ve stejné vzdálenosti až na jeden, který je vynechán. Palm pilot měří časy mezi jednotlivými signály od světelné brány, podle času který trvá přibližně dvojnásobně déle než ostatní, pozná která část kolečka právě prochází bránou. Z časů jednotlivých průchodů program vypočítá nejenom rychlost větru ale podle změn rychlosti otáčení během jedné periody i směr větru.
V palm pilotu je napsán program v Céčku který vypočítává rychlost větru a směr, naměřené hodnoty ukládá do databáze. Tyto data pak periodicky přenáším do počítače a ten potom vytváří výstup pomocí sqlite,PHP a HTML. Vzorek webových stránek s hodnotami je vidět na posledním obrázku.
Celé toto zařízení bylo velice levné. Palm pilot je starší druh a tudíž né moc drahý a sehnatelný v bazaru nebo v šuplíku kamaráda. Největší problém tedy byl ocejchování zařízení a sestrojení algoritmu pro výpočet směru větru.