Logo
..: WWW statistika :..
Celkový Počet: 202408
Tento měsíc: 194
Dnes: 2
Úvod
Teorie
Základy
Aerodynamika
Výběr profilu
Databáze profilů
Délka tětivy
Zjednodušení
Natáčení, regulace
Praxe
Postup výpočtu
Ostatní
Anemometer
Literatura
Odkazy
Galerie obrázků


Kniha návštěv
Verze pro tisk

Délka tětivy (b)

Poměrné vyplnění (zb/2πr) je poměr mezi součtem délek tětiv lopatek a délkou obvodu na poloměru r.
z .. počet lopatek
b .. délka tětivy jedné lopatky [m]
π .. 3.1415
r .. poloměr pro který je poměr vyplnění počítán 0 < r < R (R .. celkový poloměr VE) [m]

    
λr .. rychloběžnost na poloměru r
λ0 .. rychloběžnost VE
cy .. součinitel vztlaku daného profilu

Po úpravě vzorce dostávámé délku tětivy na počítaném poloměru r.
Při výpočtu si list rozdělíme na několik sekcí a pro každou vypočítáme délku tětivy. U kořenu listu vychází délka tětivy značně vysoká, ale v tomto místě se už délka tětivy zase tak moc neřeší a volí se takový tvar aby se zvýšila pevnost listu (přechází do tvaru kruhu).
Ze vzorce je patrné že čím máme větší navrhovanou rychloběžnost tím nám vychází menší poměr zaplnění. Proto rychloběžné VE mají jen 2 až 4 štíhlé profilované listy a pomaloběžné čerpací rotory (americký typ) mají velký počet širokých lopatek (viz. následující graf).
     
Správný návrh listu má vliv nejenom na výkon VE ale i na rozběh při malých rychlostech větru. Počáteční hodnota rozběhového momentu cM v závislosti na rychloběžnosti a preciznosti profilu je dána následujícím grafem.
Špatná startovatelnost u VE s vysokou rychloběžností je dána malou plochou lopatek a špatným úhlem náběhu při stojícím listu. Zvláště u špičky listu je úhel dopadu vzduchu skoro 90° a přitom ideální úhel náběhu bývá okolo 5°. U paty rotoru klesá rychloběžnost k 1 a úhel dopadu vzduchu na stojící list je okolo 60° což sice taky není ideální úhel ale už se vytváří nějaký vztlak, který způsobuje rozběh VE. Jestliže se VE rozběhne začne se stáčet směr vzduchu který obtéká profil a úhel dopadu vzduchu klesá s rostoucími otáčkami až k ideální hodnotě.

Přesnost výpočtu

Existuje několik způsobů jak spočítat úhly lopatky a délku tětiv. Vypočet zde uváděný je ten nejjednodužší, ale i tak dává docela dobré výsledky zvláště u rychloběžných VE. Jiné výpočty zahrnují také v potaz vznik turbulencí na konci lopatek a pohyb vzduchu po opuštění odtokové hrany.
Při použití přesnějších výpočtů vychází délka tětivy poněkud delší, takže doporučuji po spočítání délky tětivy pomocí vzorce výše ji ješte vynásobit koeficientem 1.5 tedy bn = b * 1.5 (nutné je ovšem brát taky v potaz technické možnosti výroby vrtulového listu).

Počet lopatek (z)

Počet lopatek volíme podle rychloběžnosti:
  λ  12345-10
z8-246-123-62-42-3