Logo
..: WWW statistika :..
Celkový Počet: 202409
Tento měsíc: 195
Dnes: 3
Úvod
Teorie
Základy
Aerodynamika
Výběr profilu
Databáze profilů
Délka tětivy
Zjednodušení
Natáčení, regulace
Praxe
Postup výpočtu
Ostatní
Anemometer
Literatura
Odkazy
Galerie obrázků


Kniha návštěv
Verze pro tisk

Zjednodušená koncepce

V knize Technika využití energie větru (C. Horst) je popsaný zjednodušený způsob návrhu a stavby větrného listu.
Zjednodušení spočívá v tom, že list nezačíná u středu rotoru, má na celé svojí délce stejně dlouhou tětivu a stejný úhel náběhu.

Výhody

  • Rotor se jednodušeji vyrábí, každé žebro je stejné a má stejný úhel náběhu.
  • U stavby rotoru pomocí žeber jsou veškeré síly přenášeny na středovou trubku. Tudíž pevností nároky na profil jsou minimální a lze rotor sestavit z žeber potaženými třeba překližkou, laminátem, tkaninou. Nebo ho vyrobit z polystyrenu potaženým laminátem.
  • Vlivem větší délky tětivy u kraje listu a většího úhlu náběhu, dochází k zvětšení rozběhového momentu.

Nevýhody

  • Vlivem stejného úhlu náběhu a stejné délky tětivy vznikají ztráty (údajně okolo 15%).
  • Vlivem větší délky tětivy na konci listu vznikájí větší indukované ztráty. Indukované ztráty jsou ztráty vznikající vlivem vyrovnávání tlaku mezi vztlakovou a podtlakovou stranou křídla na konci lopatky. Proto by taky poměr mezi délkou tětivy a délkou křídla (hodnota zvaná štíhlost) neměl být větší než 1/5. Zamezení vyrovnávání tlaků na konci křídel se dá provést pomocí "zátky" na konci křídla která přesahuje profil asi o 1cm (sníží se tím i hlučnost).
  • Další ztráty vznikají vlivem vynechání středového prostoru. Pokud začnete konstruovat lopatku třeba až od poloviny poloměru tak ztráty činí 1/4 energie.
  • Tato koncepce se hodí hlavně na rotory s rychloběžnosti do hodnoty 4. Při větší rychloběžnosti značně klesá rozběhový moment a vlivem zmenšování délky tětivy může nastat problém se zamontováním dostatečně silné trubky do křídla.
Tyto ztráty lze jednoduše kompenzovat zvětšením průměru rotoru. Doporučuje se zvětšit průměr rotoru o 10% až 15% plus zvětšení vlivem vynechané plochy ve středu rotoru.

Pro tuto koncepci se zvláště hodí profily GOE449, GOE623, GOE624, GOE508, GOE711, CLARKY, NACA4312, NACA6315. Výhodné jsou profily které mají velký součinitel vztlaku při co největším rozsahu úhlu náběhu. Tím je také kompenzován konstantní úhel náběhu. Takový profil se hodí i u ideálně tvarované lopatky, jelikož vítr se většinou nechová podle vypočítaných hodnot, takže jistá vůle v úhlech náběhu je žádoucí.

Postup návrhu:

Při výpočtu výkonu musíme brát zřetel na plochu která není pokryta lopatkami, tuto plochu musíme od celkové plochy odečíst.
Vlivem ztrát (vzniklým zjednodušenou koncepcí) je nutno průměr rotoru zvětšit o 10% až 15% (pozor tím nám i poklesnou otáčky o 10% až 15%).
List vypočítáme podle standartniho vzorce, pro úhel náběhu a délky tětivy volíme hodnoty které vycházejí pro poloměr r = (0,7 až 0,8)R .
Profil volíme takový do kterého se nám vejde hlavní nosník křídla.